10ος στο Παγκόσμιο Μαραθωνίου Κωφών ο Κατερινόπουλος

Καλό πλασάρισμα για τον Κατερινόπουλο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Μαραθωνίου Κωφών

Τη 10η θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Μαραθωνίου Κωφών κατέκτησε ο Ηλίας Κατερινόπουλος.

Ο δρομέας του Τρίτωνα Χαλκίδας τερμάτισε σε 2:57:50 και ήταν 10ος στον αγώνα που έγινε στην πρωτεύουσα της Πολωνίας, Βαρσοβία.

Αυτή ήταν η 4η διοργάνωση του εν λόγω Παγκόσμιου πρωταθλήματος.

Ο Ηλίας Κατερινόπουλος που προπονείται με τον Δημήτρη Θεοδωρίδη μετά τον αγώνα δήλωσε: “

¨Στην αρχή το πήγαινα σταθερά μέχρι τα 30 χλμ. Στα τελευταία χιλιόμετρα ένιωσα την κούραση. Απογοητεύτηκα διότι είμαι βέβαιος πως θα μπορούσα να τερματίσω σε πολύ καλύτερο χρόνο. Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον προπονητή μου Δημήτρη Θεοδωρίδη, την Ελληνική Ομοσπονδία Αθλητισμού Κωφών καθώς και τον αρχηγό της αποστολής Σταύρο Ρενιέρη. Επόμενος στόχος είναι φυσικά οι Ολυμπιακοί Αγώνες Κωφών στην Βραζιλία. Πρώτα όμως καλή προετοιμασία για να πετύχω την επίδοση που θέλω».

22ος ο Rigert

Στην ίδια κούρσα συμμετείχε εκπροσωπώντας τη χώρα μας και ο Berberaj Rigert που κατέλαβε την 22η θέση με χρόνο 3:45:47.

Παρίσι 2024: Πόλεμος στα... κουνούπια από την οργανωτική επιτροπή
Το έχουν πάρει πολύ ζεστά οι διοργανωτές…