Κέρδισε λάθος αγώνα και τελικά ακυρώθηκε…

Κέρδισε λάθος αγώνα και τελικά ακυρώθηκε ο Omar Ahmed

Μία αστεία ιστορία με τον (παρολίγο) νικητή του Bristol Half Marathon

Ο Omar Ahmed πέρασε τη γραμμή του τερματισμού πρώτος στον Ημιμαραθώνιο του Bristol στην Αγγλία την περασμένη Κυριακή.

Σίγουρα μία νίκη φέρνει χαρά και ενθουσιασμό στο νικητή. Ωστόσο, στην περίπτωση του Ahmed η χαρά δεν κράτησε και πολύ.

Ο ικανότατος δρομέας τελικά ακυρώθηκε από τους διοργανωτές, έπειτα από ενστάσεις άλλων δρομέων.

Λάθος στροφή

Ο λόγος βέβαια δεν είναι και τόσο… ασήμαντος καθώς ο Ahmed ήταν μεν δηλωμένος στη διοργάνωση και μάλιστα στους ελίτ δρομείς, ωστόσο, όχι στην απόσταση των 21,1χλμ. αλλά σε αυτή των 10χλμ.

Πάνω στον αγώνα όμως ακολούθησε τους δρομείς του Ημιμαραθωνίου, συνέχισε και τελικά βρέθηκε να κερδίζει την πρώτη θέση και μάλιστα με επίδοση κάτω από το 1:04!

Πάνω στη διαδρομή υπήρχε μία διχάλα όπου δεκάρηδες και Ημιμαραθωνοδρόμοι χωριζόντουσαν με τον Ahmed να ακολουθεί τη λάθος διαδρομή.

Το γεγονός πάντως αυτό δείχνει ότι σίγουρα μπορεί και καλύτερα τόσο στα 10χλμ. όσο και στον Ημιμαραθώνιο.

Τελικά πρώτος αναδείχθηκε ο Chris Thompson, ο οποίος μάλιστα τερμάτισε σχεδόν 4 λεπτά πίσω από τον Ahmed.

“Οι κανόνες είναι κανόνες”

“Οι κανόνες είναι κανόνες” δήλωσαν οι διοργανωτές που έδωσαν συγχαρητήρια στον Ahmed ενώ τον προσκάλεσαν τόσο στον αγώνα του 2022, αλλά και στο  Great Manchester Run που θα πραγματοποιηθεί την επόμενη εβδομάδα.

Τα πράγματα πάντως δεν είχαν ξεκινήσει καλά για τον δρομέα αφού αν και ελίτ, το όνομά του είχε τυπωθεί λάθος στον αριθμό του.