Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ομάδων: Δεν τα κατάφερε η Εθνική ομάδα

Δείτε τα αποτελέσματα των προσπαθειών των Ελλήνων αθλητών στα αγωνίσματα αντοχής τη 2η ημέρα της διοργάνωσης

Δεν τα κατάφερε η Εθνική μας ομάδα στίβου στην προσπάθεια για άνοδο στη Μεγάλη Κατηγορία στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ομάδων.

Η χώρα μας κατετάγη τελικά 8η μακριά από τις δύο πρώτες θέσεις που οδηγούσαν στην Super League. Πρωταθλήτρια στην πρώτη κατηγορία του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ομάδων αναδείχθηκε η Τσεχία.

Μέτρια στις αποστάσεις

Οι αθλητές μας στα αγωνίσματα των αποστάσεων δεν πήγαν όσο καλά ήθελαν στις περισσότερες περιπτώσεις.

Φιλότιμη προσπάθεια που του έδωσε κι ένα φετινό ρεκόρ έκανε ο Χρήστος Κοτίτσας στα 800μ. Ο νεαρός πρωταθλητής τερμάτισε σε 1:48.49 καταλαμβάνοντας την 10η θέση. Αυτή είναι και η δεύτερη του καλύτερη προσωπική επίδοση.

Αντίθετα, ο Ανδρέας Δημητράκης βρέθηκε μακριά από τον καλό του εαυτό στα 3.000μ. και τερμάτισε 12ος σε 8:28.24, μία επίδοση που δεν τον αντιπροσωπεύει.

Στο αγώνισμα των 3.000μ. με φυσικά εμπόδια ο Γιώργος Σταμούλης ήταν 11ος με 9:08.55 στην πρώτη του συμμετοχή με την εθνική ομάδα.

Καλή προσπάθεια έκανε η Ανθή Κυριακοπούλου στα 1.500μ. όπου έτρεξε σχετικά κοντά στο ατομικό της, 4:22.07, για να τερματίσει 9η.

Τέλος, στα 5.000μ. η Αναστασία Καρακατσάνη, η οποία επανήλθε στους αγώνες μετά από πολύμηνο τραυματισμό τερμάτισε στη 10η θέση σε 16:39.64 και πέτυχε φετινό ρεκόρ.

Δείτε εδώ τι έγινε την πρώτη μέρα των αγώνων

Καλά πλασαρίσματα

Τα καλύτερα πλασαρίσματα της δεύτερης ημέρας ήταν στο τριπλούν με τον νεαρό Ανδρέα Πανταζή στο τριπλούν που ήταν τρίτος, της Σταματίας Σκαρβέλη στη σφαιροβολία που πήρε την ίδια θέση, όπως και η Ραφαέλα Σπανουδάκη στα 200μ.