Red Bull Σκαλάκια – Οι νικητές

Δείτε όλα όσα έγιναν στον αγώνα

Red Bull Skalakia Διαλεκτός
ΦΩΤΟ: ALEX GRYMANIS

Με νικητές τους Γιώργο Διαλεκτό και Μαρία Μάλαϊ πραγματοποιήθηκε το περασμένο Σάββατο ο αγώνας Red Bull Σκαλάκια στην Πάρνηθα. Πρόκειται για το φυσικό αγώνα όπου συμμετείχαν οι αθλητές με τις καλύτερες 30 επιδόσεις από τον αντίστοιχο virtual αγώνα. Ακολουθεί το μεταγωνιστικό δελτίο της διοργάνωσης:

«Ο φυσικός αγώνας του Red Bull Σκαλάκια 2021 ξεκίνησε στις 10 ώρα, το πρωί του Σαββάτου, με τους 31 καλύτερους αθλητές να δίνουν το παρόν για μια θέση στο βάθρο. Οι αθλητές ξεκίνησαν σε τριάδες ανά 30 δευτερόλεπτα, με τις 3 γυναίκες αθλήτριες να ξεκινούν πρώτες τη διαδρομή & με τους πρώτους της κατάταξης να ξεκινούν στο τέλος. Η εκκίνηση είχε στηθεί στην αρχή του μονοπατιού, σχεδόν δίπλα από το τελεφερίκ.

Όλοι ήταν υποχρεωμένοι να ακολουθήσουν συγκεκριμένη, σηματοδοτημένη διαδρομή μέχρι τον τερματισμό η οποία είναι 550 μέτρα δασικός δρόμος + 1250 μέτρα μονοπάτι με συνολική υψομετρική διαφορά 500 μέτρα.

Ο όλος σχεδιασμός προσέφερε δυνατές μάχες αφού οι προσπεράσεις ήταν σίγουρες ενώ η μεγάλη κλίση του μονοπατιού μαζί με το σαθρό σε πολλά σημεία έδαφος έκαναν πολύ δύσκολη την προσπάθεια των συμμετεχόντων οι οποίοι προσέφεραν εντυπωσιακό θέαμα!

Ο καιρός ήταν σύμμαχος με καλή για την εποχή θερμοκρασία και ελάχιστο αέρα ενώ οι εξαιρετικές μουσικές επιλογές από το Red Bull Τζιπ ανέβαζε τη διάθεση αθλητών και θεατών.

Red Bull Skalakia άντρες νικητές

Οι νικητές και οι νικήτριες

Ο Γιώργος Διαλεκτός επιβεβαίωσε ότι είναι το φαβορί. Με χρόνο 23:19’’ τερμάτισε πρώτος και είναι αυτός που θα μας εκπροσωπήσει στον μοναδικό αγώνα Red Bull 400, που θα γίνει τον Σεπτέμβριο στη Σλοβενία!

Εξαιρετική εμφάνιση όμως έκανε ο 18χρονος Ανδρέας Μανέτας ο οποίος τερμάτισε 14’’ πίσω του στη δεύτερη θέση ενώ την τριάδα έκλεισε ο πάντα πολύ δυνατός Γιώργος Λουφέκης με χρόνο 24:24’’δευτερόλεπτα.

Red Bull Skalakia γυναίκες νικήτριες

Στις γυναίκες η Μαρία Μάλαϊ τερμάτισε άνετα πρώτη με χρόνο 28:00’’ ακολουθούμενη από τη Φωτεινή Κολόκα η οποία τερμάτισε δεύτερη με χρόνο 30:54’’ και στην τρίτη θέση η Νατάσσα Σπανού με χρόνο 32:08’’.

Ο τεχνικός διευθυντής, Νίκος Κωστόπουλος, τόνισε ότι οι επιδόσεις των διαγωνιζομένων ήταν εξαιρετικές, καθώς το επίπεδο των αθλητών ήταν πολύ υψηλό.

Τα χαμόγελα των συμμετεχόντων στον τερματισμό, παρά την εξάντληση από την έντονη προσπάθεια, δημιούργησαν ένα υπέροχο κλίμα για τις απονομές στις κατηγορίες ανδρών και γυναικών, ενώ τα θετικά τους σχόλια για την εκδήλωση μας έκαναν να σκεφτόμαστε από τώρα την επόμενη διοργάνωση!