Δυνατές κούρσες στο Ευρωπαϊκό Ανωμάλου – Καλή παρουσία ο Αναγνώστου

Δείτε τι έγινε στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανωμάλου δρόμου

Πολύ δυνατές κούρσες και ηχηρούς πρωταγωνιστές είχε η το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανωμάλου δρόμου που πραγματοποιήθηκε στη Λισσαβόνα σήμερα Κυριακή 8 Δεκεμβρίου.

Στους άνδρες είχαμε μία μίνι έκπληξη με τον Σουηδό αφρικανικής καταγωγής Fsiha Robel να στέφεται πρωταθλητής Ευρώπης με 29:29, αφήνοντας 11 δευτερόλεπτα πίσω το μεγάλο φαβορί, τον Τούρκο Aras Kaya. Τρίτος ήταν ο Ιταλός Crippa, το μεγάλο ταλέντο της γειτονικής χώρας που πρωταγωνιστεί τα τελευταία χρόνια στις μεγάλες αποστάσεις, πλέον και στις μεγάλες κατηγορίες.

Ο Ελβετός μαραθωνοδρόμος Julien Wanders απογοήτευσε μένοντας τέταρτος, ενώ πέμπτος ήταν Σκωτσέζος (εκπροσωπώντας τη Μ. Βρετανία) Andrew Butchart. Πολύ μακριά από την κορυφή, στη 12η θέση, τερμάτισε ο Filip Ingebrigtsen, ενώ συνολικά τερμάτισαν 82 δρομείς από τους 92 που πήραν εκκίνηση.

Η κούρσα των ανδρών

Στην κούρσα των νέων ανδρών των 8χλμ. (Κ23) ο Γάλλος Jimmy Gresier, πρωταθλητής Ευρώπης το περασμένο καλοκαίρι στην κατηγορία σε 5.000 και 10.000μ. έκανε επίδειξη δύναμης επικρατώντας αρκετά άνετα και τερματίζοντας με εμφατικό τρόπο.

Στην ίδια κούρσα ο Μάριος Αναγνώστου είχε αξιόλογη παρουσία κατακτώντας την 37η θέση ανάμεσα σε 81 δρομείς που τερμάτισαν (εγκατέλειψαν ακόμα τέσσερις). Για μία ακόμα φορά ο Λαμιώτης δρομέας δίνει το παρών σε μία ευρωπαϊκή διοργάνωση πραγματοποιώντας αρκετά καλή εμφάνιση.

Η κούρσα των Νέων Κ23

Στην κούρσα των εφήβων (Κ20), τώρα που άνοιξε την αυλαία της διοργάνωσης, το παιδί θαύμα Jacob Ingebrigtsen έκανε τον πρωινό του… περίπατο επικρατώντας με 18:20, 38” μπροστά από τον δεύτερο αθλητή. Στην ίδια κούρσα τερμάτισαν 99 αθλητές ενώ εγκατέλειψαν συνολικά εννέα.

Η κούρσα των ανδρών Κ20

Πρωταθλήτρια στις γυναίκες αναδείχθηκε η Τουρκάλα αφρικανικής καταγωγής Yasemin Can με 26:52, αφήνοντας στη δεύτερη θέση την Νορβηγίδα Karolin Grovdal και τρίτη την Σουηδέζα Samrawit Megnstaeb.

Στην κούρσα συμμετείχε και η Ελληνίδα πρωταθλήτρια του Μαραθώνιου, Ελευθερία Πετρουλάκη, η οποία με 31:32 ήταν 49η σε σύνολο 53 αθλητριών που τερμάτισαν, ενώ έξι εγκατέλειψαν.

Στις γυναίκες Κ23 η Δανέζα Anna Emile Moller πραγματοποίησε εξαιρετική κούρσα αφήνοντας για 40 περίπου δευτερόλεπτα τη δεύτερη αθλήτρια, ενώ στις γυναίκες Κ20 η Ιταλίδα Nadia Battocletti επικράτησε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.

Η κούρσα των γυναικών Κ20

Τέλος, στον αγώνα της μεικτής σκυταλοδρομίας η ομάδα της Μ. Βρετανίας ήταν η μεγάλη νικήτρια με την Λευκορωσία και τη Γαλλία να συμπληρώνουν το βάθρο.