Έλαμψε η νέα γενιά στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στίβου Κ18 στην Πάτρα

Δείτε τις επιδόσεις στις μεσαίες & μεγάλες αποστάσεις

Η Ιουλιάννα Ρούσσου φωτό: ΜΑΡΙΛΙΑ ΒΑΣΙΛΑΚΟΠΟΥΛΟΥ / EUROKINISSI

Το Σαββατοκύριακο 1-2 Ιουλίου πραγματοποιήθηκε στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο της Πάτρας το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στίβου Κ18.

Στους αγώνες έγιναν αρκετά καλές επιδόσεις σε αρκετά αγωνίσματα, ενώ ιδιαίτερα ελπιδοφόρο ήταν το γεγονός ότι υπήρξε πολύ μεγάλη συμμετοχή.

Στα δρομικά

Στα αγωνίσματα των μεσαίων αποστάσεων έγιναν καλές επιδόσεις, ενώ πραγματοποιήθηκε και ένα νέο Πανελλήνιο ρεκόρ για την συγκεκριμένη ηλικιακή κατηγορία.

Ο λόγος για το 5:50.93 που σημείωσε ο 17χρονος Φίλιππος Σιώμος Γκίζας από τα Ιωάννινα στα 2.000μ. με φυσικά εμπόδια καταρρίπτοντας το προηγούμενο ρεκόρ που κρατούσε ο Γιώργος Διαλεκτός από το 2001!

Ο αθλητής του ΑΓΣ Ιωαννίνων ήταν εντυπωσιακός και πολύ νωρίς έχτισε μία διαφορά την οποία μεγάλωσε φτάνοντας τελικά σε αυτήν την εξαιρετική επίδοση.

Μάλιστα, ο νεαρός αθλητής ήταν νικητής και την επόμενη μέρα στο αγώνισμα των 3.000μ. με το εξίσου εντυπωσιακό 8:39.17. Τον ακολούθησαν ο Κων/νος Γόντικας του ΣΑΚΑ και ο Αρέστης Τσαλλέκου από την Κρήτη (ήταν δεύτερος και στα στιπλ) με 8:42.39 και 8:42.69 αντίστοιχα.

Στα 1.500μ. των ανδρών Κ18 έγινε μία κούρσα τακτικής με τον Δημήτριο Σκύβαλο από την ΑΟ Λασιθίου να κάνει μία δυνατή αλλαγή στα τελευταία 250μ. και να κερδίζει με 4:05.45 με τους Κων/νο Γόντικα και Ιωάννη Μπιτούνη του ΣΑΚΑ να κατακτούν τη δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα.

Πολύ καλή επίδοση σημείωσε στα 800μ. ο Γιώργος Σπανουδάκης του ΓΣ Ηλιούπολης με 1:53.96. Ο Γιώργος Τασιούλας με 1:56.01 και ο Αλκίνοος Παπαχαρίσης με 1:56.67 πήραν το ασημένιο και το χάλκινο μετάλλιο αντίστοιχα.

Στο ίδιο αγώνισμα, στις γυναίκες Κ18, η συναθλήτρια του Σπανουδάκη στον ΓΣ Ηλιούπολης, Ιουλιάννα Ρούσσου, ήταν η νικήτρια με 2:10.66 οδηγώντας ουσιαστικά από την αρχή ως το τέλος την κούρσα του τελικού. Η νεαρή αθλήτρια του Δημήτρη Πλατή έχει εντυπωσιάσει φέτος με τις επιδόσεις της καθώς νωρίτερα είχε πετύχει πανελλήνιο ρεκόρ στο αγώνισμα των δύο στροφών.

Η Νέλλυ Φλουτάκου, η οποία την πρώτη μέρα των αγώνων είχε κερδίσει τα 400μ., ήταν δεύτερη με 2:12.08, ενώ τρίτη ήταν η Μαρία Σταυριανού με 2:14.46.

Στα 1.500μ. η Ελισάβετ Ψωμά από την Χίο (Ολυμπιάδα Χίου) αναδείχθηκε πρωταθλήτρια με 4:35.91 με τις Βαλαχά και Σταυριανού να ανεβαίνουν στα υπόλοιπα σκαλιά του βάθρου. Μάλιστα, αυτό ήταν και το δεύτερο χάλκινο μετάλλιο για την Σταυριανού μετά και τα 1.500μ.

Στα 3.000μ. η Μυρτώ Βαλαχά από την Πάτρα επικράτησε σχετικά εύκολα με 10:18.47, η Ιζαμπέλα Κατσούλη ήταν δεύτερη με 10:23.11 και τρίτη η Ευγενία Χρύσοβα Πατσάλα σε 10:26.88.

Τέλος, στα 2.000μ. με φυσικά εμπόδια η 17χρονη Βερονίκη Μπουγά κέρδισε, επίσης με άνετο τρόπο, με 6:57.17. Ακολούθησαν η Ιωάννα Σταματοπούλου (7:08.61) και η Ελένη Κουκνάκου (7:15.84).