Καλή εμφάνιση από τον Αλέξανδρο Παπαμιχαήλ στο Παγκόσμιο

Δείτε περισσότερα

Οι εμφανίσεις των αθλητών της εθνικής μας ομάδας ολοκληρώθηκαν σήμερα με ένα ακόμη πανελλήνιο ρεκόρ, από το αγώνισμα του βάδην.

Ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ εκπροσώπησε τη χώρα μας στα 35χλμ. βάδην και τερμάτισε σε 2 ώρες 34.48 επίδοση που αποτελεί πανελλήνιο ρεκόρ, αφού βελτιώνει το 2:36.45, που κατείχε ο ίδιος από τις 28 Φεβρουαρίου του 2021.

Ο έμπειρος πρωταθλητής μας έκανε καλό αγώνα, κατάφερε να κάνει σωστή κατανομή δυνάμεων και παρά το γεγονός ότι μπήκε στον αγώνα με αδιαθεσία, αποτέλεσμα κάποιας ίωσης, κατάφερε να τερματίσει ξεπερνώντας τον εαυτό του.

Ο Παπαμιχαήλ ο οποίος συμμετείχε για πέμπτη φορά σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, κατέλαβε την 29η θέση στο σύνολο. Νικητής του αγώνα αναδείχθηκε ο Μάσιμο Στάνο (Ιταλία) με 2:23.14 και νέο ρεκόρ διοργάνωσης, δεύτερος με ρεκόρ Ασίας ήταν ο Ιάπωνας Μασατόρα Καβάνο (2:23.15) και τρίτος ο Περσέους Κάρλστομ (Σουηδία) με 2:23.44 και νέο ατομικό ρεκόρ. Οι 30 από τους αθλητές που τερμάτισαν κατάφεραν να πετύχουν, εθνικά, ατομικά ή ηπειρωτικά ρεκόρ.