H Tsegay τo 5αρι, ο Κorir τα 800μ. την 9η ημέρα του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος

Δείτε τι έγινε την 9η ημέρα του Πρωταθλήματος

World Athletics Championships Oregon 2022.⁣⁣Photo @angeloszymaras⁣⁣⁣ for #azsportsimages

Δύο δυνατούς τελικούς για τα αγωνίσματα των μεσαίων και μεγάλων αποστάσεων περιελάμβανε το πρόγραμμα της 9ης ημέρας στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου.

Η Tsegay την έκπληξη στα 5.000μ.

Η κούρσα των 5.000μ. των γυναικών είχε ανατροπές και μία μίνι έκπληξη στο τέλος. Όσο βέβαια είναι έκπληξη να κερδίζει μία αθλήτρια από την Αιθιοπία και μάλιστα με ατομικό ρεκόρ 14:13.32…

Η Gudaf Tsegay, αθλήτρια που ήταν δεύτερη πριν λίγες μέρες στον τελικό των 1.500μ., ήταν η μεγάλη νικήτρια με 14:46.29 αφήνοντας πίσω μεγάλα φαβορί.

Για να φτάσει, βέβαια, στη νίκη χρειάστηκε να τρέξει το τελευταίο 400άρι σε 59.95 και να “καθαρίσει” τις κορυφαίες δρομείς που ήταν μπροστά της.

Η 25χρονη Tsegay, η οποία ήταν κλασική 1.500άρα (έχει το παγκόσμιο ρεκόρ κλειστού με 3:53.09), όμως από πέρυσι τρέχει και στα 5.000μ., έχει ήδη κατακτήσει ένα χάλκινο μετάλλιο στο συγκεκριμένο αγώνισμα, στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο πριν από έναν χρόνο.

Δεύτερη ήταν η 22χρονη Beatrice Chebet από την Κένυα σε 14:46.75, Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Κ20 το 2018, ενώ τρίτη ήταν η Dawit Seayum σε 14:47.36, επίσης από την Αιθιοπία.

Tα μεγάλα φαβορί η Letesenbet Gidey έμεινε πέμπτη σε 24:47.98, ενώ έκτη ήταν η Sifan Hassan μένοντας εκτός βάθρου σε ένα ακόμα αγώνισμα.

Τέταρτη ήταν η Κενυάτισσα Margaret Kipkemboi, η οποία έχασε για λίγο το μετάλλιο, είχε όμως προλάβει να πάρει ένα χάλκινο πριν από λίγες ημέρες στα 10.000μ.

Πολύ πίσω έμεινε και η Eilish McColgan που ήταν 11η, ενώ και οι Αμερικανίδες έμειναν μακριά από τις πρώτες θέσεις με την Elise Cranny να είναι 9η, την Emily Infeld 14η και την πιο γρήγορη από όλους, Karissa Schweizer να εγκαταλείπει.

Τα αποτελέσματα

Η κούρσα πάντως ξεκίνησε “προκλητικά” αργά με το πρώτο χιλιάρι να περνά σε 3:14, με τις δύο Αιθιοπέζες, Gudaf και Gidey να παίρνουν την πρωτοβουλία εναλλάξ να αλλάξουν το ρυθμό.

Στο καμπανάκι είχαν μείνει μόνο έξι αθλήτριες που ακολουθούσαν. Η Tsegay ήταν μπροστά, όμως σχεδόν 250μ. πριν τον τερματισμό η Sifan Hassan μπήκε μπροστά δίνοντας την εντύπωση ότι θα εξιλεωθεί για τα 10.000μ.

Τελικά έμεινε από δυνάμεις, η Tsegay την πέρασε στη στροφή και κάλπασε προς τη νίκη, κι ακολούθησαν ακόμα τέσσερις αθλήτριες με την Sifan να μένει, όπως αναφέραμε, έκτη!

Ο Korir το 800άρι

Στα 800μ. των ανδρών η αλήθεια είναι πως έλειπε το πολύ μεγάλο φαβορί. Την κατάσταση εκμεταλλεύτηκε ο 27χρονος Κενυάτης Emmanouel Korir και με δυνατή αλλαγή στο τέλος έφτασε στην πρώτη του νίκη σε μεγάλη διοργάνωση με 1:43.71.

Δεύτερος ήταν ο Djamel Sedjati από την Αλγερία με 1:44.14, ενώ ο Καναδός Marco Arop που οδήγησε για μεγάλο μέρος της κούρσας και μπήκε πρώτος στην τελική ευθεία, τελικά έμεινε τρίτος σε 1:44.28.

Τελευταία μέρα

Το Πρωτάθλημα ολοκληρώνεται σήμερα Κυριακή με τους μεγάλους τελικούς των 5.000μ. των ανδρών και των 800μ. των γυναικών να ξεχωρίζουν (ξημερώματα Δευτέρας), ενώ νωρίτερα (16:15 ώρα Ελλάδας) έχουμε και τον τελικό των 35χλμ. βάδην με τη συμμετοχή του Αλέξανδρου Παπαμιχαήλ.

Ο νικητής των 800μ., ο 27χρονος Emmanouel Korir (photo @angeloszymaras⁣⁣⁣ for #azsportsimages)