Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στίβου Κ18 – Οι θέσεις των Ελλήνων στις αποστάσεις

Δείτε τις θέσεις των Ελλήνων στα αγωνίσματα των αποστάσεων

Στην Ιερουσαλήμ πραγματοποιείται αυτές τις ημέρες (4-7 Ιουλίου) το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στίβου Κ18.

Αυτή είναι η τρίτη φορά που πραγματοποιείται η συγκεκριμένη διοργάνωση σε ευρωπαϊκό επίπεδο για την κατηγορία

Η χώρα μας εκπροσωπείται για πρώτη φορά από αρκετά μεγάλη ομάδα με συνολικά 50 αθλητές και αθλήτριες σε όλα τα αγωνίσματα του στίβου.

Καλές εμφανίσεις στις αποστάσεις

Την πρώτη ημέρα των αγώνων η Λεμονιά – Μαρίνα Κιούλου κατάφερε να προκριθεί στον τελικό των 2.000μ. με φυσικά εμπόδια.

Σημείωσε επίδοση 7:05.24 και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό. Η νεαρή αθλήτρια έχει ρεκόρ 6:51.03.

Στα 1.500μ. η Ιλιάνα Χατζηπαναγιώτη με 4:36.92 ήταν 10η στη 2η προκριματικ΄΄η σειρά κι έμεινε στην 16η θέση στο σύνολο, δυστυχώς εκτός τελικού.

Στο ίδιο αγώνισμα η Άλκηστις Γκυβιζίνη έμεινε μακριά από τον καλό της εαυτό και με 5:09.43 κατέλαβε την 12η και τελευταία θέση στην 1η προκριματική σειρά.

Στα 800μ. έλαβε μέρος η Μαρία Σταυριανού η οποία ήταν 6η στην 3η προκριματική σειρά με επίδοση 2:14.92 κι έμεινε εκτός συνέχειας.

Εκτός τελικού έμεινε και ο Ανδρέας Γεωργίου στα 1.500μ. των αγοριών αφού ήταν 9ος με 4:02.80 στην 1η προκριματική σειρά του αγωνίσματος. Ο ίδιος αθλητής θα δοκιμάσει την τύχη του τις επόμενες μέρες και στα 800μ.

Στη δεύτερη προκριματική σειρά του ίδιου αγωνίσματος έλαβε μέρος ο Ιωάννης Γιαννακόπουλος που όμως δεν βρέθηκε σε καλή μέρα και με 4:08.18 κατέλαβε την 12η θέση.

Άτυχος στάθηκε ο Φίλιππος Σιώμος Γκίζας στα 2.000μ. με φυσικά εμπόδια καθώς με 6:07.97 έμεινε 13ος χάνοντας για μία θέση τον τελικό.