Συναρπαστικές κούρσες στην Βαλένθια – Οι επιδόσεις των νικητών και οι Έλληνες

Ο νικητής του Μαραθώνιου της Βαλένθια

Αμφίρροπος αγώνας στην Βαλένθια

Ο Μαραθώνιος της Βαλένθια, Maraton Valencia Trinidad Alfonso EDP, ήταν η μεγάλη ατραξιόν της σημερινής ημέρας.

Ο αγώνας ξεκίνησε νωρίς το πρωί, 8:30 τοπική ώρα, με καλές καιρικές συνθήκες. Επεφύλασσε πραγματικά ξεχωριστές στιγμές, ιδιαίτερα ο αγώνας των ανδρών όπου η νίκη κρίθηκε στα τελευταία μέτρα με τους έξι πρώτους αθλητές να τερματίζουν μέσα σε 16 δευτερόλεπτα!

Τελικός νικητής ήταν ο Κενυάτης Lawrence Cherono, ο οποίος ήταν στα φαβορί, με 2:05:12 με τον Desu Chalo να ακολουθεί 4 δευτερόλεπτα αργότερα, και τον Philemon Kacheran να έρχεται τρίτος σε 2:05:19.

Συνολικά 24 δρομείς τερμάτισαν κάτω από το 2:10 (!), ενώ 7 ήταν κάτω από 2:06, ωστόσο, δεν πλησίασε κανείς το παγκόσμιο ρεκόρ.

Πιο “εύκολα” η Jelagat

Στις γυναίκες, τα πράγματα ήταν κάπως πιο ξεκάθαρα αφού η Nancy Jelagat με 2:19:31 άφησε σχεδόν ένα λεπτό πίσω την Etagegne Woldu (2:20:16), ενώ τρίτη ήταν η Beyenu Degefa από την Αιθιοπία με 2:23:04.

Μεγάλη συμμετοχή

Στον αγώνα όπως είχαμε δει έλαβαν μέρος πάνω από 15.000 δρομείς από 105 χώρες. Η καλή διαδρομή αλλά και οι σχετικά καλές καιρικές συνθήκες βοήθησαν να σημειωθούν αμέτρητα ατομικά ρεκόρ.

Ρεκόρ Μαλτέζος και Λεοντιάδου

Ο Λάμπρος Μαλτέζος συμμετείχε στον αγώνα και κατέλαβε την 141η θέση στο σύνολο τερματίζοντας σε 2:24:04 που αποτελεί νέο ατομικό του ρεκόρ.

Ατομικό ρεκόρ, όμως, πέτυχε και η Στεφανία Λεοντιάδου που ήταν 28η στις γυναίκες με 2:41:43!

Πανελλήνιο ρεκόρ Μ45 ο Καραβίδας και ο Αναγνώστου στον Ημιμαραθώνιο!

Σπουδαία επίδοση πέτυχε και ο Γιώργος Καραβίδας με 2:36:17*. Ο Καραβίδας υπήρξε πρωταθλητής Ελλάδας στον Μαραθώνιο το 2007 και το 2008 και συνεχίζει να τρέχει αρκετά γρήγορα στα 49 του χρόνια!

Η επίδοση του αυτή μάλιστα αποτελεί και Πανελλήνιο ρεκόρ στην ηλικιακή του κατηγορία!

Ρεκόρ όμως είχαμε και στον Ημιμαραθώνιο στην ίδια κατηγορία από τον 46χρονο Θοδωρή Αναγνώστου. Ο αειθαλής δρομέας τερμάτισε τον Μαραθώνιο σε 2:49:35, ωστόσο, είχε περάσει τον Ημιμαραθώνιο σε 1:12:57 (καθαρός χρόνος, αναμένουμε τον μεικτό), επίδοση που είναι η πιο γρήγορη που έχει σημειωθεί ποτέ από Έλληνα δρομέα στην απόσταση των 21,1χλμ. στη συγκεκριμένη ηλικιακή κατηγορία (45-49).