Καλές επιδόσεις από Καρβουνιάρη και Καρίμαλη στο Σύδνεϋ

Δείτε τι έγινε στον TCS Sydney Marathon

Ο TCS Sydney Marathon πραγματοποιήθηκε τις πρώτες πρωινές ώρες της Κυριακής για τη χώρα μας στην Αυστραλία

Στον αγώνα τερμάτισαν 20.261 δρομείς (13.732 άνδρες και 6.503 γυναίκες), ενώ έγινε και παράλληλος αγώνας 10χλμ. Μάλιστα για τον Μαραθώνιο ο αγώνας αποτελούσε και εθνικό πρωτάθλημα για τους Αυστραλούς.

Χαρακτηριστικό του υψηλού επιπέδου του αγώνα συνολικά είναι πως 828 δρομείς, άνδρες και γυναίκες, έτρεξαν κάτω από τις 3 ώρες!

Πάντως είχαμε ελληνικές συμμετοχές με τον Αθανάσιο Καρβουνιάρη να τερματίζει στην 55η του συνόλου με αρκετά καλή επίδοση, 2:34:42 (μάλιστα ήταν πέμπτος στην κατηγορία 45-49), αλλά και την εξαιρετική μαραθωνοδρόμο Μάγδα Καρίμαλη να είναι 212η στις γυναίκες με 3:17:57, αλλά και 28η στην κατηγορία 50-54!

Είχαμε ακόμα τους τερματισμούς του Ηλία Βασιλειάδη σε 3:03:15, του Νικόλαου Παπανώτα σε 3:19:00, του Θωμά Κουτσαπλή σε 3:22:32, του Δημήτριου Χρόνη σε 4:28:04, του Μίνωα Παπαθεοφίλου σε 4:48:38

Νικητές στον αγώνα ήταν ο Κενυάτης Brimin Kipkorir Misoi με επίδοση 2:06:18, και η Workenesh Edesa Gurmesa από την Αιθιοπία σε 2:21:41.

Ημερίδα: Παιδί και Αθλητισμός