Ο Μαραθώνιος του Τρεβίζο και οι ελληνικές συμμετοχές

Δυνατός αγώνας και καλές ελληνικές παρουσίες

Πραγματοποιήθηκε σήμερα ο Μαραθώνιος του Τρεβίζο στην όμορφη ιταλική πόλη. Ο αγώνας που πραγματοποιήθηκε για 15η χρονιά φιλοξένησε χιλιάδες δρομείς.

Μεγάλος νικητής αναδείχθηκε ο Κενυάτης Gilber Chumba Kipleting σε 2:12:19 σε μία όχι και τόσο εύκολη διαδρομή. Ακολούθησε ο συμπατριώτης του Chemungor Kemboi σε 2:13:29 ενώ τρίτος ήταν ο Ιταλός Yassine Kabbouri σε 2:20:03.

Πρώτη γυναίκα ήταν η Medine Deme από την Αιθιοπία σε 2:33:17, η οποία μάλιστα κατέλαβε την 8η θέση του συνόλου με τις Euliter Tanui από την Κένυα και Nikolina Sustic από την Κροατία να ακολουθούν σε 2:34:46 και 2:43:53 αντίστοιχα.

Στον αγώνα έλαβαν μέρος και μερικοί καλοί Έλληνες δρομείς σημειώνοντας μάλιστα καλές επιδόσεις. Ο Θανάσης Μακρυγιάννης τερμάτισε σε 2:33:57 στη 12η θέση, ο Κώστας Αντωνόπουλος (φωτό) σε 2:34:24 στη 13η θέση, ο Βαγγέλης Σκλαβούνης σε 2:41:40 στην 25η θέση, ο Χρήστος Νάτσικας σε 2:43:44 στη 30η θέση, και ο Χρήστος Βουτσελάς σε 2:47:55 στην 43η θέση. Και οι 5 δρομείς ανήκουν στην ομάδα Marathon Club του Δημήτρη Θεοδωρίδη.

Ατομικό ρεκόρ και ο Κώστας Σταμούλης στα 10.000μ.