Παπαδημητρίου και Νούλα στον Μαραθώνιο της Θεσσαλονίκης

Καλές επιδόσεις από τους νικητές

Ο Αντώνης Παπαδημητρίου και η Νούλα ήταν οι νικητές του 17oυ Διεθνή Μαραθώνιου “Μέγας Αλέξανδρος” που πραγματοποιήθηκε στην Θεσσαλονίκη το πρωί της Κυριακής.

Στον αγώνα που πήρε εκκίνηση με μία καθυστέρηση μισής ώρας, o Παπαδημητρίου αναδείχθηκε μεγάλος νικητής μετά από μεγάλη μάχη τα τελευταία χιλιόμετρα με τον Μαροκινό Yousseff Bouissane που τελικά ακολούθησε στη δεύτερη θέση.

Ο Παπαδημητρίου που πριν λίγες εβδομάδες είχε αγωνιστεί και στον Μαραθώνιο της Βιέννης, τερμάτισε σε 2:26:21, ο Bouissane σε 2:26:43, ενώ τρίτος ήταν ο Χρήστος Λάμαρης από την Λάρισα με 2:30:01 και νέο προσωπικό ρεκόρ.

Εντυπωσιακός ήταν για μία ακόμα φορά και ο Γιώργος Σίκαλος που τερμάτισε σε 2:50:15 στα 58 του χρόνια.

Στις γυναίκες, η Ματίνα Νούλα ήταν η μεγάλη νικήτρια στον πρώτο της Μαραθώνιο με 2:51:48 αποδεικνύοντας ότι μπορεί να τρέξει πολ΄υ καλά και σε αυτήν την απόσταση.

Δεύτερη ήταν η Αναστασία Γαβριήλογλου σε 2:56:40 και τρίτη η Φωτεινή Αμπντέλ Σαλάμ Οικονόμου σε 3:11:04.

Στον αγώνα των 10χλμ. ο Μάριος Αναγνώστου σε 30:00 ήταν ο μεγάλος νικητής, πολύ μπροστά από τον δεύτερο, τον νεαρό Γιώργο Κυρτσή σε 32:14 και τον τρίτο, τον Γιώργο Ιατρουδέλλη σε 32:33.

Η Ισμήνη Παναγιωτοπούλου επικράτησε στις γυναίκες με 35:48 και τις Monika Rausch από την Γερμανία και την Θεοδώρα Καριάτη να ακολουθούν σε 36:37 και 37:23 αντίστοιχα.

Στον αγώνα των 5χλμ. νικητής ήταν ο Νέστορας Κολιός σε 14:57 με τον Γιώργο Παπακωνσταντίνου να είναι δεύτερος σε 15:15 και τον Στέφανο Τζιερτζίδη τρίτο σε 15:34.

Η 19χρονη Βασιλική Καλλιμογιάννη επικράτησε στις γυναίκες με 17:51 με την Σπυριδούλα Θωμά να είναι δεύτερη με 18:52 και την Πολωνή Dominika Kloda τρίτη σε 19:09.