Έλληνες και καλές επιδόσεις στη Φλωρεντία

Δείτε τι έγινε και φυσικά τους Έλληνες στον Firenze Marathon

Για 33η χρονιά η πανέμορφη Φλωρεντία διοργάνωσε τον Μαραθώνιο της, έναν αγώνα που κάθε χρόνο φιλοξενεί χιλιάδες δρομείς από όλες τις γωνιές του κόσμου, αφού η διαδρομή περνά από πολλά σημεία του ιστορικού κέντρου της πόλης το οποίο φημίζεται για την ομορφιά και τη γραφικότητά του.

Έτσι και φέτος, πάνω από 8.200 δρομείς τερμάτισαν στον 33ο Firenze Marathon με την ελληνική παρουσία να είναι για μία ακόμα χρονιά δυναμική με 14 ελληνικούς τερματισμούς. Μάλιστα, ο πιο γρήγορος Έλληνας, ο Αλέξανδρος Κρέκας από τη Θεσσαλονίκη τερμάτισε σε 2:31:32 συντρίβοντας το προσωπικό του ρεκόρ και καταλαμβάνοντας τη 16η θέση του συνόλου.

Όσον αφορά τους νικητές, στους άνδρες πρώτος ήταν ο Αιθίοπας Γιαντέτε Tεσομεσούμι σε 2:11:57 με τους Ρίτσαρντ Κιπρότιτς από την Κένυα να ακολουθεί αρκετά πιο πίσω σε 2:14:15 και τον Ιταλό αρφικανικής καταγωγής, Φανιέλ Γκεμπρεχιβέτ, να είναι τρίτος σε 2:15:39.

Στις γυναίκες, η Γουίνι Γιεπκορίρ από την Κένυα ήταν η νικήτρια σε 2:28:46 με την Ιταλίδα Μαράουι Φάτνα να ακολουθεί σε 2:30:52 και την  Ναστάσια Ιβάνοβα από τη Λευκορωσία να είναι τρίτη σε 2:32:11.