Καλές επιδόσεις οι Έλληνες στον Μαραθώνιο της Λουμπλιάνα

Δείτε τις επιδόσεις τους σε Μαραθώνιο και Ημί

Αρκετά καλές επιδόσεις σημείωσαν πολλοί Έλληνες δρομείς στον Μαραθώνιο της Λουμπλιάνα, Ljubljana Marathon που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 20 Οκτωβρίου για 28η φορά.

Συνολικά τερμάτισαν 24 δρομείς από τη χώρας μας, με δύο από αυτούς να τρέχουν κάτω από 2:40 (A. Καβακίδης και N. Σάντης), ενώ οκτώ ακόμα έτρεξαν κάτω από τις τρεις ώρες!

Νικητές του αγώνα αναδείχθηκαν ο Αιθίοπας Getaneh Molla Tamire με 2:06:29 και η Κενυάτισσα Joyce Chepkemoi Tele σε 2:20:17.

Μάλιστα η κούρσα των γυναικών ήταν αρκετά γρήγορη αφού και η δεύτερη αθλήτρια, η Gadise Mulu Demissie από την Αιθιοπία τερμάτισε σε 2:20:59, ενώ η τρίτη, η Zinash Gerado Senbeta σημείωσε 2:24:04.