Καλές επιδόσεις στο Distance Gala στην Χαλκίδα

Και ένα πανελλήνιο ρεκόρ!

Με πολλές συμμετοχές και αρκετές καλές επιδόσεις πραγματοποιήθηκε το καθιερωμένο πλέον δρομικό μίτινγκ στίβου, Distance Gala στην Χαλκίδα το Σάββατο 6 Ιουλίου 2024.

Φυσικά ξεχώρισε η κούρσα των 1.500μ. των γυναικών όπου νικήτρια αναδείχθηκε η Ανθή Κυριακοπούλου με 4:18.35, και την Ιουλιάννα Ρούσσου που ακολούθησε να πετυχαίνει νέο πανελλήνιο ρεκόρ Κ18 στην απόσταση με 4:21.31! Τρίτη ήταν η συναθλήτρια της Ρούσσου στο γκρουπ του Δημήτρη Πλατή, Κατερίνα Κουτλή με 4:22.93.

Η Ρούσσου θυμίζουμε έχει πετύχει πανελλήνιο ρεκόρ και στα 800μ. στην ίδια κατηγορία νωρίτερα μες στη χρονιά.

Η Ιουλιάννα Ρούσσου

Στα 800μ. των ανδρών νικητής ήταν ο Αμερικάνος Christian Harisson σε 1:48.59 αφήνοντας δεύτερο τον Πέτρο Παπαϊωάννου σε 1:48.90 – δεύτερη φορά φέτος κάτω από το 1:49 – και τρίτο τον Χάρη Ξενιδάκη, πρωταθλητή Ελλάδος στην απόσταση πριν από μία εβδομάδα, σε 1:49.50.

Στα 1.500μ. των ανδρών ο 19χρονος Διονύσης Καψάλης που εντυπωσίασε την περασμένη Κυριακή με την 4η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ανδρών στα 5.000μ. ήταν αυτή τη φορά ο νικητής με 3:55.08.

Το πρόγραμμα περιλάμβανε αγώνες μεσαίων και μεγάλων αποστάσεων για όλες τις ηλικιακές κατηγορίες και έλαβαν μέρος αρκετοί αθλητές και αθλήτριες από όλη την Ελλάδα.

Μάλιστα αρκετοί νικητές και νικήτριες κέρδισαν χρηματικά έπαθλα αλλά και δώρα.