Aτομικό για την Μαρινάκου, νίκη για Κώστα Σταμούλη στα 5.000μ. – Τα φαβορί στα 800μ.

Δείτε τι έγινε τη 2η ημέρα του Πανελλήνιου πρωταθλήματος

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ ΑΝΔΡΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΚΑΙ Κ-23 / ΒΟΛΟΣ / 2η ΗΜΕΡΑ (ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

Με την Αναστασία Μαρινάκου να επικρατεί και να σημειώνει νέο προσωπικό ρεκόρ ολοκληρώθηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στίβου Ανδρών – Γυναικών στον Βόλο.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια μπήκε από την αρχή μπροστά και ακολουθώντας το δικό της ρυθμό έφτασε στην πέμπτη της νίκη σε Πανελλήνιο πρωτάθλημα με 15:45.45 που αποτελεί και νέο προσωπικό της ρεκόρ.

Στη δεύτερη θέση ακολούθησε η Δάφνη Λαβασά  με 16:19.72 και τρίτη ήταν η Μελίσσα Αναστασάκης με 16:42.78.

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των ανδρών είδαμε έναν θρίαμβο του… Αγρινίου και του Μπάμπη Ποσονίδη, καθώς οι τέσσερις πρώτοι αθλητές προέρχονται από το σύλλογο (ΓΑΣ Αγρινίου) και το προπονητικό τιμ του Αγρινιώτη προπονητή.

Μεγάλος νικητής ήταν ο Κώστας Σταμούλης που μετά τα 10.000μ. κέρδισε και τα 5.000μ. με επίδοση 14:26.80. Ακολούθησε στη δεύτερη θέση ο νικητής των 3.000μ. στιπλ, Γιώργος Κύρτσης (14:30.95), τρίτος ήταν ο Νίκος Σταμούλης (14:32.90) και τέταρτος με αρκετά καλή επίδοση ο 19χρονος και ανερχόμενος Διονύσης Καψάλης με 14:33.51.

Ξενιδάκης και Δεσπολλάρη στα 800μ.

Ο Χάρης Ξενιδάκης ήταν ο νικητής στα 800μ. των ανδρών μετά από μία κούρσα τακτικής, ενώ ακολούθησε ο Χριστόφορος Κουτλής του ΓΣ Ηλιούπολης με νέο ατομικό ρεκόρ, 1:50.89. Τρίτος ήταν ο νικητής των 1.500 μέτρων, Πέτρος Παπαϊωάννου με 1:51.30.

Στις γυναίκες η Γεωργία Δεσπολλάρη μπήκε μπροστά από την αρχή και κράτησε την πρώτη θέση παρά την επίθεση της νεαρής Εμμανουέλας Πλάκα που πλησίασε επικίνδυνα στα τελευταία μέτρα (2:06.05 έναντι 2:06.09). Τρίτη ήταν η Ανθή Κυριακοπούλου με 2:07.97, αθλήτρια που είχε κερδίσει τα 1.500μ. την πρώτη ημέρα.