20oς Olympus Marathon: Οι νικητές

Οι νικήτριες τριάδες και τα αποτελέσματα όλων των αγώνων

Olympus Marathon 2023 - διαδρομή

Έπεσε σήμερα Κυριακή 30 Ιουνίου η αυλαία του 20ου Olympus Marathon. Ο αγαπημένος ορεινός αγώνας συγκέντρωσε και φέτος το ενδιαφέρον της δρομικής κοινότητας. Και φυσικά αξίζει ένα μεγάλο μπράβο σε όλους όσοι κατάφεραν να σταθούν στη γραμμή της εκκίνησης σε έναν από τους αγώνες τους προγράμματος και να τερματίσουν με επιτυχία, αλλά πρωταγωνιστές είναι πάντα όσοι καταφέρνουν να βρεθούν στα σκαλιά του βάθρου. Ακολουθούν οι νικητές όλων των αποστάσεων.

Olympus Vertical

Ο Γιώργος Διαλεκτός ήταν ο μεγάλος νικητής του αγώνα κάθετης ανάβασης που άνοιξε το αγωνιστικό πρόγραμμα την Παρασκευή 28 Ιουνίου. Ο χρόνος του ήταν 44:12 βελτιώνοντας την περσινή του επίδοση (48:13).

Δεύτερος τερμάτισε ο Χρήστος Σακκάς με 46:27, ενώ στην τρίτη θέση ο Μανώλης Ξηνταράκος με 48:15.

Στις γυναίκες πρώτη ήταν η Φωτεινή Μεϊντάνη με 53:15, ενώ την τριάδα συμπληρώνουν οι Χρυσούλα Βλησαρούλη με 55:04 και η Μαρία Λουφέκη με 55:57.

Στον αγώνα δήλωσαν συμμετοχή 66 αθλητές με τους 54 από αυτούς να τερματίζουν.

Οlympus Ultra

Τα μεσάνυχτα του Σαββάτου 29 Ιουνίου σειρά είχαν οι δρομείς του Olympus Ultra, του μεγαλύτερου αγώνα σε απόσταση αγώνα του προγράμματος.

Νικητής αναδείχθηκε ο Antoine Guillon από την Γαλλία με 10:57:52, με τον Γιώργο Δημουλά να τερματίζει στη δεύτερη θέση με 11:00:13 και τον Στέλιο Πετρούτσο να τερματίσει στην τρίτη θέση με 11:04:41.

Στις γυναίκες πρώτη ήταν η Βικτώρια Γεωργακοπούλου με 14:53:15, δεύτερη η Marcella Van Hemert από την Ολλανδία με 15:26:15 και στην τρίτη θέση η Βασιλεία Παντέρη με 15:45:44.

Συνολικά τερμάτισαν 134 αθλητές.

Δείτε εδώ όλα τα αποτελέσματα του Olympus Ultra

Olympus Marathon

Ο κορυφαίος αγώνας του προγράμματος Olympus Marathon ξεκίνησε λίγο μετά της 6:00 από το Δίον. Ο Βασίλης Μπαλαμώτης ήταν ο μεγάλος νικητής με 4:44:26, με τον Δημήτρη Σελέτη να τερματίζει στη δεύτερη θέση με 4:45:13. Θυμίζουμε ότι πέρυσι υπήρχε αντιστροφή στις δύο πρώτες θέσεις με πρώτο τον Σελέτη και δεύτερο τον Μπαλαμώτη σε μία πιο αργή κούρσα. Στη τρίτη θέση τερμάτισε ο γνωστός μας από πολλά βάθρα του Olympus Marathon, Δημήτρης Θεοδωρακάκος με 4:49:47.

Στις γυναίκες η Χριστίνα Γιαζιτζίδου όχι μόνο κατάφερε να τερματίσει πρώτη αλλά και σε χρόνο 5:43:44 με τον οποίο έλαβε και την 8η θέση στην Γενική Κατάταξη! Στη δεύτερη θέση ακολούθησε η Μαρία Παπαποστόλου με 5:56:07 και στην τρίτη θέση η Μαριαλένα Μπαρούτη με 6:00:44.

Τα 44 χλμ. του αγώνα ολοκλήρωσαν 549 δρομείς, που είναι και η μεγαλύτερη συμμετοχή σε όλους τους αγώνες του προγράμματος.

Δείτε εδώ όλα τα αποτελέσματα του Οlympus Marathon

Στην κόψη των αετών & Melindra Trail

Η τελευταία μέρα του προγράμματος περιείχε τους μικρούς αγώνες της διοργάνωσης.

Στις 10:00 το πρωί της Κυριακής 30 Ιουνίου έλαβαν εκκίνηση οι δρομείς του αγώνα «Στην κόψη των αετών» με τους Μανώλη Πουρίκα (1:08:02), Ανδρέα Μανέτα (1:09:06) και Χρήστο Παρασκευά (1:14:00) να απαρτίζουν τη νικήτρια τριάδα. Στις γυναίκες νικήτρια ήταν η Φωτεινή Μεϊντάνη (1:20:03) με τις Μαρίνα Μπουφέτη (1:33:11) και Ροδάνθη-Νίκη Διαμαντέα (1:35:31) να συμπληρώνουν την τριάδα.

Στον αγώνα τερμάτισαν 469 αθλητές.

Δείτε εδώ όλα τα αποτελέσματα του αγώνα Στην κόψη των αετών

Στον Melindra Trail πρώτος τερμάτισε ο Χρήστος Σακκάς (22:23) με τους Paul Darian Michailides (24:00) και Απόστολο Τσιανάκα (30:14) να ακολουθούν.
Στις γυναίκες την νικήτρια τριάδα αποτέλεσαν οι Νεκταρία Βούτση (31:02), Αγγελική-Άλκηστις Ζωγράφου (33:24) και Μαρία Αφεντάκη (33:59).