Παπαϊωάννου – Κυριακοπούλου στα 1.500μ. και Κύρτσης – Καλλιμογιάννη στα στιπλ στο Πανελλήνιο

Δείτε όλα τα αποτελέσματα

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ ΑΝΔΡΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΚΑΙ Κ-23 / ΒΟΛΟΣ (ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

1.500 μ. Ανδρών

Με ένα δυνατό φίνις στα τελευταία 50μ. ο Πέτρος Παπαϊωάννου (Πανναξιακός ΑΟ) υπερασπίστηκε το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε την περσινή χρονιά. Ο αθλητής του Σταύρου Καρρέ τερμάτισε σε 3:47.10 και βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ. Ο αθλητής της κατηγορίας Κ23 θα διεκδικήσει την επόμενη χρονιά τη συμμετοχή του στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της κατηγορίας. Τη δεύτερη θέση στον αγώνα κατέλαβε ο Γιώργος Ματζαρίδης (Πολυνίκης Ορεστιάδας) με 3:48.09 και στην τρίτη ο Σέργιος Διακοστεφανής (ΓΣ Αμαρουσίου) με 3:49.38.

1.500 μ. Γυναικών

Η Ανθή Κυριακοπούλου (ΠΑΟ) κατέκτησε σήμερα τον έκτο της τίτλο σε ανοιχτό και κλειστό στίβο τερματίζοντας πρώτη στα 1.500 μ. με 4:21.38. Η περσινή νικήτρια στο αγώνισμα, Μελίσα Αναστασάκης (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) ήταν δεύτερη με 4:22.30 και νέο φετινό ρεκόρ και στην τρίτη η Κατερίνα Κουτλή (ΓΣ Ηλιούπολης) με 4:22.76. Η Δάφνη Λαβασσά (ΑΟ Βουλιαγμένης) μπήκε στα 1.500 μ. όπου ήταν τέταρτη με 4:25.10.

3.000 μ. στιπλ Γυναικών

Η Βασιλική Καλλιμογιάννη (ΝΓΣ Ηρακλής) πέτυχε σήμερα την πρώτη της νίκη σε πανελλήνιο πρωτάθλημα Γυναικών και το συνδύασε με μια εξαιρετική επίδοση. Η αθλήτρια διένυσε την απόσταση σε 10:01.61 βελτίωσε το ατομικό της ρεκόρ φτάνοντας για πρώτη φορά στην καριέρα της στο φράγμα των 10.00. Η αθλήτρια του Ιάσωνα Ιωαννίδη είναι σε πολύ καλή κατάσταση και έχει ως στόχο να κυνηγήσει το πανελλήνιο ρεκόρ της κατηγορίας Κ23. Η Ανδριάνα Μπονιώτη (Πανιώνιος ΓΣ) τερμάτισε σε 10:29.02 πέτυχε νέο ατομικό ρεκόρ και επίδοση πολύ κάτω από το όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της κατηγορίας Κ20. Η Ισαβέλλα Κοτσαχείλη (Πανιώνιος) δεν ήταν σήμερα όσο καλά θα ήθελε, ενώ έπεσε στο εμπόδια περίπου 800 μ. πριν τον τερματισμό και έχασε έδαφος με αποτέλεσμα να τερματίσει στην τρίτη θέση. Η αθλήτρια πέτυχε 10:31.52.

3.000 μ. Στιπλ Ανδρών

Ο Γιώργος Κύρτσης (ΓΑΣ Αγρινίου) ήταν από τις ευχάριστες εκπλήξεις της ημέρας, αφού κατάφερε να φτάσει στην πρώτη θέση στα 3.000 μ. στπλ με 8:53.81 σε μια κούρσα όπου δε χρειάστηκε να τρέξει στο ατομικό του ρεκόρ για να φτάσει στην πρώτη θέση. Ο 21χρονος – το 2025 θα είναι στην κατηγορία Κ23 – έκανε κούρσα τακτικής και κατάφερε να αφήσει στη δεύτερη θέση τον έμπειρο Γιώργο Σταμούλη (ΑΟ Παλαιού Φαλήρου) με 8:56.64 και στην τρίτη τον Γιώργο Μίνο (ΟΣΦΠ) με 9:02.81.