Εντυπωσίασε ο Ringer στα 10.000μ.

Ο Γερμανός Richard Ringer θέλει να γίνει ο επόμενος Μo Farah

Το περασμένο Σάββατο πραγματοποιήθηκε το Ευρωπαϊκό Κύπελλο 10.000μ. στο βορειοδυτικό Λονδίνο στο πλαίσιο των αγώνων “Highgate Night of the 10,000″.

Δείτε εδώ τι έκαναν οι Έλληνες δρομείς

Μεγάλος νικητής της αναδείχθηκε ο Γερμανός Richard Ringer με 27:36.52. Ο Γερμανός συνέτριψε το ατομικό του ρεκόρ που είχε από πέρυσι με 28:05 και πέτυχε την 7η καλύτερη επίδοση για το 2018 στον κόσμο έως τώρα.

Στην κούρσα που έδειξε πως οι Ευρωπαίοι τρέχουν ακόμα γρήγορα αυτές τις αποστάσεις, ακολούθησε ο Γάλλος Amdouni μετά από μάχη στην τελική ευθεία, με χρόνο 27:36.80, ενώ ο νεαρός Ιταλός Yeman Crippa ήταν κι αυτός εντυπωσιακός στην πρώτη του συμμετοχή στην απόσταση με 27:44.21.

Ο Ισπανός Adel Mechaal ήταν τέταρτος σε 27:50.56, και ακολούθησαν οι Βρετανοί  Alex Yee με 27:51.94, Andy Vernon σε 27:52.32 και Chris Thompson σε 27:52.56. Μάλιστα ήταν η πρώτη φορά που τρεις Βρετανοί κατέβηκαν τα 28 λεπτά σε μία κούρσα τα τελευταία 35 χρόνια!

Ο Βρετανός Alex Yee μάλιστα, ο οποίος είναι μόλις 20 ετών, είναι αθλητής του τριάθλου και κατάφερε να σπάσει το φράγμα των 28 λεπτών στο ντεμπούτο του στην απόσταση εντός στίβου!

Ο Ringer δήλωσε ενθουσιασμένος μετά τον αγώνα καθώς δεν περίμενε μία τόσο σπουδαία επίδοση, ενώ η κούρσα ήταν πρωτόγνωρη εμπειρία για αυτόν. “Οι θεατές ήταν μέχρι τον τρίτο διάδρομο, υπήρχε μουσική, φαγητό, ποτό, τρελλές κούρσες και μία διάχυτη θετική ενέργεια” δήλωσε λίγο μετά τον τερματισμό του.

Ο Γερμανός, ο οποίος προπονείται μόνος του, δήλωσε πως στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα τον Αύγουστο στην πατρίδα του θα προσπαθήσει να τρέξει τόσο στα 5.000 όσο και στα 10.000μ. κυνηγώντας το νταμπλ σαν ένας νέος Μο Farah!