Νίκος Σταμούλης: Ρεκόρ και όριο και στα 5.000μ.!

Δείτε τις δηλώσεις του νεαρού πρωταθλητή

Διαβάστε από segas.gr:

Την καλύτερη κούρσα της ζωής του έκανε το περασμένο Σάββατο στο Night of the 10,000m PBs 2023 του Λονδίνου ο Νίκος Σταμούλης. Ο 21χρονος πρωταθλητής βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ στα 10.000 μ. με 29:24.07 επίδοση που του εξασφάλισε την συμμετοχή του στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23 που θα γίνει στο Εσπού της Φινλανδίας (13-16/7).

Περίμενα μια τέτοια επίδοση. Πίστευα ότι θα πάω γύρω στο 29:30 και τελικά πήγε καλύτερα από αυτό που περίμενα”, τόνισε ο Σταμούλης και συνέχισε αναφερόμενος στον αγώνα του Λονδίνου που είναι ένας από τους κορυφαίους στις μεσαίες και μεγάλες αποστάσεις: “Η ατμόσφαιρα ήταν πολύ ωραία στο Λονδίνο. Είχε πολύ κόσμο, ήταν πολύ όμορφα”.

Στην κούρσα του Σαββάτου τα αδέρφια Σταμούλη έκαναν το 4-5 καθώς τέταρτος ήταν ο Κώστας Σταμούλης με 29.23.12 βελτιώνοντας το 29:57.49 που είχε από τις 22 Απριλίου. “Βοήθησε πολύ μέσα στην κούρσα ο αδερφός μου και βρήκαμε ωραίο ρυθμό για να βγουν καλές επιδόσεις”, είπε ο Νίκος Σταμούλης και συνέχισε αναφερόμενος στον στόχο που έγινε για τη διοργάνωση της Φινλανδίας: “Στόχος μου για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23 είναι ένα νέο ατομικό ρεκόρ. Δεν ξέρω που θα με φτάσει αυτό στη διοργάνωση”.

Ο αθλητής που προπονείται με τον Μπάμπη Ποσονίδη έχει θέσει στόχο να αγωνιστεί στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23 και στα 5.000 μ.: “Θα κυνηγήσω το όριο και για τα 5.000 μ. θέλω και σε αυτό το αγώνισμα μια καλή επίδοση”.

Το όριο για τα 5.000 μ. στην κατηγορία Κ23 είναι 13:58.00 και ο Νίκος Σταμούλης έχει ατομικό ρεκόρ 14.26.10 από τις 28/5/2022.